Allhelgonarallyt -23

Tack alla som har varit ute i fält och bidragit till klubbens fina resultat jag spikar det till 120 arter och det är inte många år då vi kommit över 120 arter, men vädret var ju med oss detta år (minns förra årets regniga rally).

En tanke kring ”Allhelgonarallyt -23

 1. 8 tappra skådare trotsade ishalkan och deltog den 16 december. i Ådornas traditionella Lusseskådning
  Vi möttes vid ICA Maxis parkering och Re ggr vinglade på rad i vägkantens snösträng mot Bäverbron. Några höll sig nära den kloka deltagare som var försedd med broddar och kunde erbjuda stöd. Broarna och träspängerna lämpade sig bättre för skridskor än för kängor och stövlar.
  En kniphane hälsade oss välkomna och visade upp sina dykkonster, men bävrarna lyste med sin frånvaro liksom fåglarna.
  Nej inte alla. Koltrasten varnade, gärdsmygen hördes i snåren, fiskmås, kråka, skata och talgoxe visade sig också och 3 stjärtmesar svirrade förbi.
  Att vandra vidare utmed sjön var inte att tänka på, vi tog oss i stället bilvägen till John Bauers park där vi packade upp matsäck och bjöds på glögg och hembakade pepparkakor. Mycket gott och mycket trevligt! Nästa år kör vi igen!
  PS. Gråsparvarna och pilfinkarna, de får inte glömmas.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *